T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ISPARTA / MERKEZ - Nazmi Toker Ortaokulu

26 MART DÜNYA EPİLEPSİ FARKINDALIK GÜNÜ

Merhaba Sizlere hayatımdan bir bölüm anlatmak istiyorum.Ben sal tarafı engelli bir arkadaşınızım.Çocuk felci sonucu bir tarafım tamamen olmasada  kısmi felç.Bu Felçlik ben 2 yaşında iken olmuş ve artı ardına doktorlar hastaneler derken birde bakmışım 14 yaşındayım

Evet tam 14 yaşıma geldiğimde felç yanımda sıçramalar  kasılmalar olmaya başladı.Doktora gittiğimde Epilepsili olduğumu öğrendim ve doktorumun bana  dediği şey şu oldu.Pelin nehir.Sen 2 yaşında felç  geçirdin ve malesef bundan Beyninde etkilenmiş dedi.Ve çok şanslısın Pelın dedi be EPİLEPSİNİN 70 türünden  en basiti yani epilepsi başlangıcı diye  ilaçlara başladı.

O günden berli ilaçlar kullanıldı sözde belli düzeyi seyreten bir nöbet şeklim var...Peki ama nasıl bir Epilepsi türüymüş bu.Geldiği zaman gitmek bilmeyen sıçramalar gecenin  bir yarısı hastaneye  acile gitmeler,gitsen bir dert gitmesen bir dert.Hastaneye gitmesen yeşil reçeteli ilaç içiyorsun oda seni 2 3 gün aptal ediyor..112 yi çağırsan Kolu komşu ayaklanı  veriyor...Yine pelin sinir krizine girdi diyorlar.

Gecen haftaydı ayağımda büyük kasılmalarla sıçramalarla uyandım ve Aman Allahım yine geldi sıçramalar dedim  ve  kalktım oturdum. Düşünün sabahın saat 6 sı ne yapabilirim dedim ve bir yerlerden tuta tuta sıçramayı kontrol altına aldım,ve  O günün akşamı yeşil reçeteli ilacımı içtim ve 18 saate yakın uyumuşum. Kalktığımda sağa sola çarpıyor 70 lik alkol içmiş gibiydim.

Şükür dedim sıçramam geçmiş dedim ve 2 gün sersem sersem evin içinde dolandım.Tam 2 gün sonra gecenin 3 ünde yine sıçramalar başladı yine aynı sıkıntılar sil baştan başlatık...Anne diye bağırdım ve Annem bismillah diyerekten koştu  geldi ve Abimi çağırdı ve hastaneye yetiştirdiler.Hastane müdehale etti ve serumlarla ilaçlarla kasılmayı durdurdular...

Ve geldik bu güne sabah yine aynı sıkıntılarla uyandım Allahım yarabbim diye diye dua ede ede o salak sıçramalarımın arasında uyumuş kalmışım.Çok şükür ki sıçrama artmadan uyumuşum,Çünkü o esnada uyursan kasılmalarda sonlanıyor yani gidiyor.Hani dedim ya sizlere geldi mi gitmiyor diye..Gittiği zamanda ortalama bir bir buçuk ay gelmiyor çok şükür..

Tam uyuyup kalmışken saat 11 gibi uyandığımda internede  girdiğimde 26 MART EPİLEPSİ FARKINDALIK GÜNÜ olduğunu farkettim..

Ve buradan sizlere engelli olmak insnanın kolunun tutmaması,yada gözünün görmemesi yada diğer organlarda sorun olduğu anlamına gelmez.Epilepside bir engel çeşitidir...Ben hem bedensel engelli hem Epilepsi hastası olan biri olarakdan Epilepsiye daha bir ağırlık vermekteyim...Çünkü kol  sakat  ağrısı yok sızısı yok.Ama epileptik beynimi oynatıyor

Tüm Epilepsili hastalarımıza  sabır diliyorum...

Sygılarımla Pelin Türk

30-03-2021

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 30.03.2021 - Güncelleme: 30.03.2021 10:11 - Görüntülenme: 4
  Beğen | 0  kişi beğendi